Z płyty boiska… #35

W sobotnie popołudnie do Skrzyszowa przyjechała drużyna Tarnovii Tarnów. Było to bardzo emocjonujące i stojące na dobrym poziomie spotkanie. Awans do Klasy Okręgowej jeszcze mocniej zdeterminował gospodarzy do zadbania o prawidłowe przygotowanie obiektu do zawodów. Znakomicie przygotowana płyta boiska, punkt sanitarny, nosze. Obie ekipy włożyły w mecz mnóstwo wysiłku i zaangażowania. Gospodarze bardzo chcieli ten mecz wygrać i to im się udało. Gdyby jednak zawodnicy gości wykazali się lepszą skutecznością, to, kto wie jak zakończyłby się ten mecz. Bardzo dobrze dysponowany był tego dnia bramkarz gospodarzy. Sędziowie prowadzili zawody poprawnie. Wójt Gminy Skrzyszów Pan Marcin Kiwior oraz Wiceprezes TOZPN Pan Jerzy Sysło wręczyli gospodarzom puchar z okazji uzyskania awansu. I na tym można by zakończyć, gdyby nie kibice…kibice Tarnovii.

Kilkudziesięcioosobowa grupa fanów ekipy gości wniosła w ten mecz sporo ożywienia i wszystko było by w porządku gdyby nie chamskie przyśpiewki. Grupa znająca mnóstwo tekstów sławiących ich ukochany klub, ale niestety także mnóstwo przyśpiewek, dla których nie ma miejsca w publicznej przestrzeni. Śpiewają, że kochają swój klub i że będą z nim na dobre i na złe. Czy aby na pewno? Przecież obrażając inne kluby, działaczy sprowadzają na swój ponoć ukochany klub odrazę i pogardę większości cywilizowanych ludzi. Czy zdają sobie sprawę z faktu, że ten ich ukochany klub może ponieść także bardzo surowe kary z tytułu ich zachowania? Nie sądzę. Czy zdają sobie sprawę z faktu, że znajdują się tam dzieci którym takie słownictwo wyrządza ogromną krzywdą? Chyba nie.

Kibice to jednak esencja zawodów sportowych i takie grupy trzeba zagospodarować. Nie wiem czy władze klubu z nimi rozmawiają, współpracują? Jeżeli nie to szkoda. Najprościej jest powiedzieć, że to kibole, bydło, a to przecież młodzi ludzie, dla których trzeba znaleźć czas, aby ich wysłuchać, zrozumieć. Taka grupa ubrana w klubowe stroje, flagi, znająca tak ogromną liczbę przyśpiewek może wnieść w każde zawody radość i różnorodność. Nie stanie się to od razu. Trzeba na to czasu, cierpliwości, ale warto. Ktoś powiedział „wystarczy, aby dobrzy ludzie nic nie robili, a zło zatriumfuje”.

Henryk Świerczek