Dzieci z małopolskiego z medalami XVII edycji „Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku”

Zakończyła się XVII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie poznaliśmy piłkarskich mistrzów do lat 10 i do lat 12. W finale ogólnopolskim uczestniczyły 4 drużyny z województwa małopolskiego, z których najwyższe miejsce zajęła drużyna chłopców U-10, MUKS Dunajec Nowy Sącz.

Wśród chłopców najlepsze okazały się drużyny z UKS Irzyk z woj. mazowieckiego (kategoria U-10) oraz SP 45 Wrocław z woj. dolnośląskiego (kategoria U-12). W rozgrywkach dziewczynek zwyciężyły KKS Katowice z woj. śląskiego (kategoria U-10) oraz UKS Ząbkovia Ząbki z woj. mazowieckiego (kategoria U-12). Na zwycięskie drużyny czeka teraz nagroda główna, czyli mecz Polska-Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, 10 czerwca w Warszawie.

Podczas finału ogólnopolskiego XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zobaczyliśmy w akcji 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym, które odbyło się 29 kwietnia, najzdolniejsi piłkarze i piłkarki ze wszystkich województw przez dwa dni dzielnie walczyli na boiskach Legii oraz Agrykoli Warszawa o awans do Wielkiego Finału.

2 maja, tuż przed finałem Pucharu Polski pomiędzy Arką Gdynia i Lechem Poznań, wyłoniono zwycięzców XVII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku. Na oczach tysięcy fanów na trybunach PGE Narodowego i widzów transmisji w Polsacie Sport i Super Polsacie, na murawę wybiegli reprezentanci najlepszych w tym roku województw. Rozegrali 4 spotkania finałowe, które wyłoniły mistrzów Polski wśród dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-10 i U-12. W żadnym z tych spotkań nie zabrakło pięknych bramek, składnych akcji czy emocji trzymających w napięciu do samego końca, czyli wszystkiego, co w futbolu najpiękniejsze.

Wydarzenia na żywo w telewizji Polsat relacjonowali dla kibiców Mateusz Borek, jeden z najpopularniejszych komentatorów w Polsce oraz Łukasz Wiśniowski znany z kanału „Łączy Nas Piłka”. Zmagania najmłodszych piłkarskich talentów osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski), Marcin Dorna (selekcjoner reprezentacji do lat 21) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Marcin Kasprowicz, Bartłomiej Zalewski i Robert Wójcik.

– Największą wartością tego Turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Ci, którzy grają dobrze, mogą dodatkowo dzięki tym rozgrywkom odwiedzić nowe miejsca, pojawić się może pierwszy raz w Warszawie, otrzymać wartościowe nagrody. Taka impreza pokazuje, że piłka i rywalizacja to są pozytywne emocje i staramy się zaszczepić wśród naszych dzieci uprawianie sportu, bo wychowanie w duchu aktywności fizycznej jest absolutnie potrzebne powiedział Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

– Na pewno jest to duża wartość selekcyjna, bo obserwacja tak wielu młodych piłkarzy i piłkarek na tle innych, najlepszych w Polsce, to doskonały przegląd zawodników, którzy mogą w przyszłości stanowić o sile reprezentacji Polski, a historia tego Turnieju pokazuje, że tak właśnie się działo. Dodatkową wartością jest też kontakt tej piłki u podstaw piramidy z piłką profesjonalną. Na stadionie PGE Narodowym mamy kolejno mecze zespołów dziecięcych, a potem finał Pucharu Polski. To też dowód na to, jak blisko jest z podwórka na stadion – mówił podczas finałów selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21, Marcin Dorna.

– Dzień 2 maja jest również już od 4 lat prawdziwym świętem piłki nożnej w Polsce. Gra na murawie stadionu PGE Narodowego w meczach finałowych Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to dla tych młodych zawodników nie tylko nagroda za ciężką pracę, poświęcenie i serce do futbolu, ale również motywacja do kolejnych treningów. Gratuluję wszystkim uczestnikom finału ogólnopolskiego i życzę, by Wasz talent i pasja do futbolu zaowocowały w przyszłości grą w reprezentacji Polski wzorem Arkadiusza Milika czy Piotra Zielińskiego, którzy też kiedyś grali w tym Turnieju powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.

Ze swojego debiutanckiego występu w Finale Ogólnopolskim zadowolone z pewnością będą dziewczęta z C.A.R. Junior Krzeszowice, które zajęły 11. miejsce w kategorii U-10. – Dzięki oprawie całej imprezy poczuliśmy się jak na wielkim turnieju. Będziemy ciężko pracować, by za rok znów przyjechać na Finał Ogólnopolski. Pierwszy raz mogliśmy się zmierzyć z rywalami, o których tak naprawdę nie wiedzieliśmy nic – komentował już po dekoracji medalowej trener Paweł Łukasik. – Dziewczyny wygrywały już wcześniej w naszym województwie kategorię U-8 i wreszcie po zwycięstwie w finale wojewódzkim mogliśmy przyjechać do Warszawy. Po pierwszych porażkach dziewczynki się rozpłakały. Później jednak stanęły na wysokości zadania, otarły łzy i walczyły o upragnione zwycięstwo – dodał z dumą szkoleniowiec dziewczynek.

Najwyższą lokatę spośród małopolskich finalistów Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zajęła drużyna U-10 chłopców z MUKS Dunajec Nowy Sącz. Podopieczni Rafała Smolenia ukończyli rozgrywki na 7. miejscu. – Jestem bardzo zadowolony ze swoich chłopców. Siódme miejsce w Polsce na tym Turnieju to jest ogromny sukces – mówił po zejściu z podium trener Dunajca. – Wczoraj wygraliśmy trzy mecze. Dzisiaj pierwsze porażki dały nam możliwość gry tylko o siódme miejsce, ale i to siódme miejsce jest spełnieniem marzeń tych chłopców. To zwycięstwo na koniec w dodatku dodało nam motywacji do pracy na kolejne miesiące – oceniał Smoleń. – Cieszę się, że mogliśmy zagrać w tym Finale Ogólnopolskim, przyjechać do Warszawy, przeżyć piękne chwile. Jestem szczęśliwy, że mogę tu być, bo to było moim marzeniem – odwiedzić PGE Narodowy i dać możliwość chłopcom gry w tym Turnieju.

Równie zadowolone – mimo nieco niższej lokaty – wyjeżdżały z Warszawy reprezentantki małopolskiego w kategorii U-12.Przyjechaliśmy na Turniej przede wszystkim, żeby dobrze się bawić – dla nas to jest najważniejsze. Mamy połowę dziewczyn młodszych od rywalek i wiedzieliśmy o dzielącej je różnicy fizycznej. Dla nas najbardziej wartościowe jest to, że dziewczynki mogły zobaczyć, jak wygląda otoczka tak dużego Turnieju – komentował trener UKS Trójka Staszkówki Jelnej, Michał Bąk. – Zajęliśmy trzecie miejsce w grupie, ale kiedy dziewczyny tylko dostrzegły trenera Nawałkę i zrobiły sobie z nim zdjęcie, od razu zapomniały o porażce. Udało nam się wygrać „Finał B”, co jest dla moich podopiecznych wielkim sukcesem. Ich radość po końcowym gwizdku była przeogromna – mówił uśmiechnięty szkoleniowiec zdobywczyń 9. miejsca.

Również z dziewiątego miejsca cieszyć się mogli rówieśnicy z Tarnowa, choć – jak przyznaje trener zespołu SP nr 18 z Tarnowa – w drużynie po Finale Ogólnopolskim był lekki niedosyt. – Założenia były troszkę inne. Przed dwoma laty zajęliśmy z tą samą drużyną szóste miejsce w kategorii U-10. Chcieliśmy poprawić wynik sprzed dwóch lat. W fazie grupowej w dwóch meczach prowadziliśmy, by stracić bramki w ostatnich sekundach – relacjonował pierwszy dzień zmagań Mateusz Rzońca. – Wygraliśmy wszystkie mecze drugiego dnia i to wszystko co mogliśmy zrobić. Myślę, że koniec końców chłopcy mogą być z siebie zadowoleni. Dla mnie dodatkowym plusem jest to, że zostaliśmy pochwaleni przez selekcjonera reprezentacji do lat 21, Pana Marcina Dornę – zakończył z uśmiechem trener z Tarnowa.

 

Klasyfikacja generalna

Miejsce 

Chłopcy U-10

Dziewczęta U-10

Chłopcy U-12

Dziewczęta U-12

I

MAZOWIECKIE (UKS Irzyk)

ŚLĄSKIE (KKS Katowice)

DOLNOŚLĄSKIE (SP 45 Wrocław)

MAZOWIECKIE (UKS Ząbkovia Ząbki)

II

LUBUSKIE (UKS 4 Kostrzyn)

PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)

ŁÓDZKIE (MGUKS Pogoń Zduńska Wola)

WIELKOPOLSKIE (KA 4 Respect)

III

WIELKOPOLSKIE (SP 1 Międzychód)

ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź)

WIELKOPOLSKIE (UKS AP Reissa Poznań)

ŚLĄSKIE (Akademia Sportu KSB Lędziny)

IV

POMORSKIE (UKS Orlik Stężyca)

KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)

KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 69 Bydgoszcz)

PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)

V

ŚWIĘTOKRZYSKIE (AMO I Kielce)

LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów)

ZACHODNIOPOMORSKIE (SP 51 Szczecin)

ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP 7 Ostrowiec Św.)

VI

WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 18 Olsztyn)

DOLNOŚLĄSKIE (UKS Wołów)

MAZOWIECKIE (SP 22 Płock)

POMORSKIE (UKS Lider Rychnowy)

VII

MAŁOPOLSKIE (MUKS Dunajec Nowy Sącz)

ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)

POMORSKIE (UKS Jedynka Reda)

ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)

VIII

KUJAWSKO-POMORSKIE (Gol Brodnica)

OPOLSKIE (SP 4 Namysłów)

LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm)

DOLNOŚLĄSKIE (ZS w Wojborzu)

IX

ŁÓDZKIE (RAP Radomsko)

MAZOWIECKIE (Varsovia Girls)

MAŁOPOLSKIE (SP 18 Tarnów)

MAŁOPOLSKIE (UKS Trójka Staszkówka Jelna)

X

PODKARPACKIE (AMO Rzeszów)

PODLASKIE (UKS 10 Łomża)

ŚWIĘTOKRZYSKIE (SP 27 Kielce)

LUBELSKIE (UKS Piątka Biała Podlaska)

XI

ZACHODNIOPOMORSKIE (MUKS Orzeł 2010 Wałcz)

MAŁOPOLSKIE (C.A.R. Junior Krzeszowice)

ŚLĄSKIE (MUKP Dąbrowa Górnicza)

ŁÓDZKIE (ULKS Sieradz)

XII

OPOLSKIE (Masters Brzeg)

LUBELSKIE (PSP Modliborzyce)

OPOLSKIE (UKS Rodło Opole)

WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP Samborowo)

XIII

LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm)

WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SSP Tylice)

WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 19 Elbląg)

KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)

XIV

ŚLĄSKIE (UKS Gol Bieruń)

WIELKOPOLSKIE (UKS 2 Luboń)

PODLASKIE (SP 14 Białystok)

OPOLSKIE (LUKS Biała Nyska)

XV

PODLASKIE (SP 4 Zambrów)

ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP Kunów)

LUBUSKIE (UKS Polonia Słubice)

LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów)

XVI

DOLNOŚLĄSKIE (SP 11 Jelenia Góra)

POMORSKIE (SP 5 Malbork)

PODKARPACKIE (SP 9 Dębica)

PODLASKIE (SP Rosochate)

 


Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne.
Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Arkadiusz Szafranek z zespołu UKS Irzyk (woj. mazowieckie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostała natomiast Szkoła Podstawowa w Karsinie (woj. pomorskie).

 

Nagrody indywidualne

Kategoria

Chłopcy U-10

Dziewczynki U-10

Najlepszy bramkarz

ANTONI DETMER (UKS 4 KOSTRZYN)

GABRIELA KIAŁKA (MUKS STILON GORZÓW WIELKOPOLSKI)

Najlepszy zawodnik

MATEUSZ CICHOCKI (UKS IRZYK)

ANNA SKRZYPCZYK (UKS BENIAMINEK KROSNO)

Król strzelców

KACPER PLICHTA (AMO RZESZÓW)

ZUZANNA WITEK (KKS KATOWICE) – 19 BRAMEK

Kategoria

Chłopcy U-12

Dziewczynki U-12

Najlepszy bramkarz

OLIWIER PIĄTKOWSKI (SP 27 KIELCE)

EWA SIKORA (UKS AKADEMIA SPORTU KSB LĘDZINY)

Najlepszy zawodnik

MAKSYMILIAN STANGRET (MGUKS POGOŃ ZDUŃSKA WOLA)

MAJA GRZYBOWSKA (UKS ZĄBKOVIA ZĄBKI)

Król strzelców

OLIWIER SMUNIEWSKI (SP 51 SZCZECIN) – 11 BRAMEK

CELINA CUPA (UKS LIDER RYCHNOWY) – 13 BRAMEK

 

Triumfatorów XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 czeka teraz nagroda główna, którą będzie oglądanie na żywo meczu Polska – Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, który rozegrany zostanie 10 czerwca w Warszawie.

turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Od tego roku do grona sponsorów Turnieju dołączyła firma Electrolux, zostając Brązowym Sponsorem rozgrywek. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, m.in. Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat na XVII edycją Turnieju sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Rozgrywki swoim patronatem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Patronat medialny: TVN, RMF Maxxx, Onet, Przegląd Sportowy, Bravo Sport, Echo Dnia, Gazeta Lubuska, Gazeta Olsztyńska, Gazeta Wrocławska, Gazeta Współczesna, Kurier Lubelski, Kurier Szczeciński, Nasze Miasto Gdańsk, Nasze Miasto Katowice, Nasze Miasto Łódź, Nasze Miasto Poznań, Nasze Miasto Warszawa, Nowa Trybuna Opolska i Nowiny.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na www.zpodworkanastadion.pl oraz www.pzpn.pl