Turniej Wielgusa Biografia


Marek Wielgus – artysta, fotograf, właściciel pierwszego w Polsce Laboratorium Fotografii Profesjonalnej, poseł na Sejm, przewodniczący sejmowej Komisji do spraw Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu, wieloletni prezes Warszawskiego Centrum Fotografów, sponsor drużyny piłkarskiej Polonii Warszawa.

W latach 1982-1990 był współpracownikiem tygodnika „Sportowiec”, a następnie wydawcą pisma sportowego „Mecz”. Największą pasją Marka Wielgusa była fotografia sportowa, którą uprawiał przez wiele lat. Jako fotoreporter uczestniczył w czterech mistrzostwach świata w piłce nożnej. Plonem jego pobytu na turnieju w Hiszpanii była wystawa fotograficzna „Mundial bez akredytacji” eksponowana w ponad trzydziestu krajach. Po mistrzostwach we Włoszech wraz ze Zbigniewem Bońkiem wydał album „Italia 90”. Znaczącym osiągnięciem Marka Wielgusa była także wystawa fotografii z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Lillehammer ’94. Album „World Cup ’94” zawiera wybór najlepszych zdjęć wykonanych przez Autora na XV Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w USA.
W Sejmie był przewodniczącym Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu, przewodniczącym Komisji ds. Sportu Wyczynowego, zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustawy o Ustroju Samorządności Warszawy. Był członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego oraz Komisji Sportów Zagranicznych. Z jego inicjatywy i przy jego zaangażowaniu Parlament przyjął dwie kluczowe dla środowisk sportowych ustawy:


a) o Kulturze Fizycznej
b) o Grach Losowych -której modyfikacja umożliwia finansowanie polskiego sportu.


Poza tą działalnością w okresie posłowania był obecny w kilku innych ciałach o znaczeniu ogólnopolskim, pełniąc w nich odpowiedzialne funkcje.

Od początku utworzenia zasiadł w Radzie Programowej TVP S.A. (Telewizji Publicznej). Był członkiem Społecznej Rady ds. Sportu i Wychowania Fizycznego przy Prezydencie Lechu Wałęsie.
Wreszcie od roku 1995 był wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, najbardziej masowego i najpopularniejszego sportu w Polsce.
Jego tragiczna śmierć w wyniku katastrofy samolotu w dniu 7 lutego 1996 r. u wybrzeży Dominikany była dramatem nie tylko dla Jego najbliższej rodziny. W naszej pamięci pozostanie przede wszystkim jako współzałożyciel pierwszych uczniowskich klubów sportowych specjalizujących się w piłce nożnej.